Potaknuti lektirnim djelom „Smrt Smail-age Čengića” te filmom „I am slave” koji govori o modernom ropstvu, učenici 3. a razreda raspravljali su o pitanju slobode, što uopće znači biti slobodan te možemo li uopće ostvariti apsolutnu slobodu.

Fragmente njihovih razmišljanja možete pročitati u nastavku.

 

„Po mom mišljenju, sloboda je mogućnost uvijek raditi ono što nas čini sretnima i zadovoljnima. Npr. buditi se i ići spavati kada želimo, ispunjavati obaveze kada nam to odgovara, a ne u određeno vrijeme. (…) Ja nisam potpuno slobodna. U nekim trenucima imam slobodu, ali u današnjem svijetu nije moguće biti potpuno slobodan jer imamo mnogo obaveza i rokova. (…) Danas se nitko ne usuđuje koristiti slobodu jer se svi boje posljedica. Boje se da će učiniti nešto što se nekome drugome neće svidjeti i da će trpjeti negativne posljedice. Biti slobodan zapravo znači uvijek imati mogućnost činiti ono što nas usrećuje i da to ni na koga ne utječe negativno.”

Doria

 

„Vlastito značenje slobode objasnila bih kao stanje kada osoba može birati za sebe te braniti taj odabir vlastitim mišljenjem. (…) 'Korištenje slobode' u današnjici je problematično. Neki vjeruju da je sloboda bivanje čovjeka izvan zatvora te nisu svjesni da na njihovu slobodu utječu njihove odluke. Većina misli da su pod pritiskom neke veće sile (npr. religije, države, obitelji, posla…) i da oni sami ne mogu stvoriti svoj životni put. (…) Istinito značenje slobode bilo bi svojevoljno uvijek odabrati opciju koja nadograđuje osobinu čovjeka na dobro.

Marija

 

„Smatram da sa slobodom želimo biti svoji, da želimo slušati sebe i raditi ono što nas usrećuje, ali da smo opet s druge strane svjesni svojih postupaka i da radimo ono što je ispravno, dobro i pravedno. Sloboda je za mene samostalnost, mogućnost da radim ono što želim i volim. Sloboda je za mene putovanje, sloboda su prijatelji, ostvarenje mojih snova. (…) Danas se nitko ne usuđuje u potpunosti koristiti slobodu zbog straha koji je od malena u nama. Strah od roditelja, loše ocjene, strah od neuspjeha, samoće, kršenja zakona. Svi mi živimo u strahu zato što nikad ne možemo znati što će to biti sutra, za jedan sat, minutu, sekundu. (…) Sloboda je činiti ono što je dobro za tebe i biti sretan.”

Klara

 

„Većina ljudi misli da je sloboda sposobnost da činimo što god želimo, ali to nije točno. To je definicija dozvole. Ako radimo ono što nam osjećaji govore ili ako uvijek bjesnimo kada smo ljuti ili ako uvijek radimo nešto što nam drugi kažu, onda nismo slobodni. (…) Danas većina ljudi ne koristi slobodu, zato što ili se ne usudi ili ne može. Smatram da za potpunu slobodu ne smiješ biti u obliku živućeg bića. Nema veze jesi li čovjek, pas, žaba ili ameba još uvijek radiš ono što trebaš i nikad ne možeš prestati. Da bi mogao biti istinski slobodan, trebaš biti nešto što nema osjećaje, nešto što nema potrebu za hranom, kisikom i vodom. Tek tada bi ti bilo dopušteno ići gdje god želiš, kad god želiš i ništa te ne bi zaustavljalo od putovanja u bilo kojem smjeru u kojem želiš.”

Gordan

 

„Tema slobode oduvijek je igrala veliku ulogu u svijetu filozofije, psihologije i teologije. Sloboda je gotovo uvijek objašnjena u svakoj državi raznim zakonima. Smatram da upravo ta formalnost zakonima zbunjuje narod. Sloboda nije svugdje ista. Nikada nije bila, niti će biti. (…) Sloboda nikada nije bila pitanje države, zato što ju samo mi posjedujemo. Sloboda nije tu da nam dopusti da radimo što god želimo, nego da činimo ono što je dobro, iskreno, istinito i zdravo. (…) Ljudi su danas preokupirani slobodom, ali je se zapravo boje. Mislim da je to zbog toga što ne znaju što će se istinski promijeniti kad ostvare svoju apsolutnu slobodu. (…) Sloboda je nešto što o čemu ne treba previše razmišljati, zato što će ona uvijek biti u nama, u našim instinktima.

Filip